Jónské ostrovy

Na opačné straně Řecka než leží ostrov Rhodos, ve vodách Jónského moře, se rozkládá překrásný ostrov Zakynthos. Ten je z Jónských ostrovů, pokud do nich nezahrnujeme samostatně ležící Kithiru, nejjižnějším a co do velikosti třetím největším. Rozloha ostrova Zakynthos přesahuje 400 kilometrů čtverečních. Trvale žije na Zakyntu asi 35 tisíc obyvatel. Na řeckou pevninu, k pobřeží poloostrova Peloponés, je to ze Zakynthu necelých 20 kilometrů. Do hlavního města Řecka Athén pak musí turisté ze Zakynthu cestovat asi 300 kilometrů směrem na východ. A i když má ostrov Zakynthos své vlastní mezinárodní letiště, turisté se mohou na z ostrova dostat na řeckou pevninu i trajektovou dopravou. Trajekty pravidelně vyplouvají ze stejnojmenného hlavního města ostrova Zakynthos a lodě přistávají v obci Kyllini na řecké pevnině.

zakynthos-1

Pro turisty je ostrov Zakynthos lákavý zejména kvůli skutečnosti, že na rozdíl od ostrovů v Egejském moři východně od Řecka netrpí Jónské ostrovy nedostatkem vláhy. V zimním období spadne na Jónských ostrovech, ostrov Zakynthos nevyjímaje, dostatečné množství srážek. Voda je následně zachycena v podzemních rezervoárech. Rostliny a živočichové, včetně obyvatel ostrova Zakynthos, pak mohou následně z těchto bohatých zásob čerpat v průběhu horkého léta. Není se tedy co divit, že se již ve starověku básník Homér zmiňuje ve svých dílech o Zakynthu jako o zalesněné květině.

Zakynthos je skutečně ostrovem protikladů. V jeho jižní části, v oblasti zálivu Laganas, se mohou turisté koupat na dlouhých písečných plážích s pozvolným vstupem do moře. Severní pobřeží ostrova naopak lemují vysokém a strmé útesy, často dosahující výšky i přes 100 metrů. A právě široké možnosti volnočasového vyžití dělají z ostrova Zakynthos jednu z nejatraktivnějších destinací pro letní dovolenou u moře v Řecku. Z tohoto důvodu zažívají zakynthská letoviska v poslední době nebývalý turistický rozvoj a turisté zde najdou veškerou moderní turistickou infrastrukturu, kterou mohou během pobytu v některém z letovisek na Zakynthu požadovat. Současně si ale řada obcí na ostrově Zakynthos zachovává svou tradiční atmosféru a původní charakter.

zakynthos-2

Podobně jako v případě dalších letovisek ať už na řecké pevnině, nebo na některém z ostrovů, náležejících k Řecku, i na Zakynthos cestuje většina turistů kvůli moři a možnosti prožít tady skvělou letní dovolenou. Možností ke koupání najdou návštěvníci Zakynthu podél dlouhého pobřeží celou řadu. Z pohledu charakteristických znaků je možné rozdělit pláže na Zakynthu na tři skupiny.

Podél západního pobřeží se nacházejí většinou pláže, lemované vysokými útesy. Ty jsou v mnoha případech přístupné jen po mořské hladině. Jako jeden příklad za všechny takové pláže může sloužit pláž ztroskotání Navagio. Ta mimochodem proslavila ostrov Zakynthos prakticky po celém světě. Jde o onu známou pláž s rezavějícím vrakem lodi. K dalším podobným plážím, jako je Navagio, patří třeba Porto Roxa, Porto Limnionas, Porto Vromi anebo Plakaki.

zakynthos-3

Východní pobřeží ostrova Zakynthos je ke koupání a turistice mnohem přívětivější než jeho západní břehy. K dispozici jsou zde jak pláže lemované skalami, tak také delší pláže s písečným povrchem, které se do průzračně čistého Jónského moře svažují jen pozvolna. Pro turistiku a koupání je východní pobřeží mnohem vhodnější než západ Zakynthu a proto na východ cestují často i rodiny s malými dětmi. Typickými plážemi východního pobřeží jsou například Agios Nikolaos, Alykanas, Alykes nebo Tsivili.

Samostatným regionem ostrova Zakynthos je pak záliv Laganas. Ten je k nalezení na jižním pobřeží ostrova a převažují tu dlouhé pláže s povrchem z jemného písku. Právě na jih Zakynthu míří většina turistů, kteří si chtějí užít lenošení v horkém písku pláže a koupání v prohřáté moři. O tom, že jih ostrova Zakynthos se může pyšnit jedněmi z nejlepších písečných pláží ve Středomoří, svědčí i skutečnost, že si tuto oblast oblíbily i mořské želvy. Ty jsem pravidelně připlouvají klást do písku zdejších pláži svá vejce. A tak v některých částech pláží na jihu ostrova platí v době hnízdění želv jistá omezení. V jižní části Zakynthu je také zřízen mořský park Zakynthos. Typickými jižními plážemi jsou kupříkladu Limni Keri, Porto Koukla, Laganas a nebo Kalamaki.

zakynthos-4

A zatímco se rodiny s dětmi a turisté, kteří si chtějí odpočinout na pláži pod slunečníkem a jít se jen občas vykoupat do moře, obvykle vypravují do jižní části Zakynthu, sever je ideální pro milovníky šnorchlování a potápění. Skalnaté zátoky na severu ostrova s průzračně čistou vodou jsou skvělým místem, kde mohou návštěvníci ostrova Zakynthos obdivovat život pod hladinou. K oblíbeným aktivitám na severu ostrova patří též potápění nebo šnorchlování přímo ze zakotvené lodi. Ale ačkoliv je většina atraktivních lokalit pro šnorchlování situována v severní části ostrova Zakynthos, neznamená to, že by si turisté na jihu Zakynthu potápění a objevování života pod hladinou neužili. K nejatraktivnějším lokalitám pro potápění a šnorchlování na jihu ostrova patří především okolí malého ostrůvku Marathonisi v zálivu Laganas.

Reklamy