Egejské ostrovy

K velice oblíbeným turistickým destinacím v Egejském moři na východně Řecka určitě patří ostrov Rhodos. Právě tady turisté obvykle najdou tu správnou směs odpočinku, zábavy, možností aktivně strávit volný čas a současně poznat něco ze zajímavé kultury a historie Řecka. Ostrov Rhodos je součástí Dodekanéských ostrovů v Egejském moři a leží na hranicí třech kontinentů: Evropy, Afriky a Asie. Stejnojmenné hlavní město Rhodos, které je k nalezení na nejsevernějším výběžku tohoto ostrova, je hlavním správním centrem nejen Rhodu samotného, ale dokonce celého Dodekanéského souostroví. Město Rhodos má v současnosti více než 50.000 stálých obyvatel a dalších 50.000 ostrovanů žije různě po Rhodu. Rhodos je největším ostrovem ve východní části Středozemního moře a současně 9. největším ostrovem ve Středomoří. Mezi řeckými ostrovy mu, co do velikosti, patří čtvrté místo. Před ním jsou už jen Lesbos, Euboia (Evia) a největší Kréta.

rhodos-1

Charakteristickým znakem letovisek na ostrově Rhodos je vedle krásných písečných pláží a křišťálově čistého moře i spousta slunečních dní v roce. Užívat si tu slunce na bezmračné obloze mohou turisté a také obyvatelé Rhodu celých 270 dní do roka. Podle slunečného podnebí dostal Rhodos i své druhé jméno Ostrov slunce. Ve starověku se ostrovu Rhodos dokonce říkalo, že je krásnější než samotné Slunce.

O tom, že se ostrov Rhodos orientuje na turistiku a ubytováním, svědčí i skutečnost, že 80% z celkových příjmů ostrova plyne z turistiky a dalších aktivit, přidružených k cestovnímu ruchu. Hlavní turistická letoviska jsou situována v severní a severovýchodní části ostrova. Jih a západ Rhodu je pak spíše zemědělský. Díky příhodným povětrnostním podmínkám se tady dobře daří kupříkladu olivám nebo vinné révě. Ostrov Rhodos je velice úrodný a ostrované zde po celý rok pěstují hlavně zeleninu a další zemědělské plodiny. Hlavním zdrojem příjmů je však, jak již bylo zmíněno dříve, cestování a cestovní ruch. Rhodos každým rokem přivítá více než milion turistů ze všech koutů světa. Objemem turistiky se Rhodos řadí k vůbec nejnavštěvovanějším destinacím z celého Řecka.

rhodos-2

Protože se Rhodos nachází na strategické pozici ve východní části Středozemního moře a podél jeho pobřeží procházejí námořní trasy, spojující Evropu, Asii a Afrikou, v minulosti se o něj vedlo mnoho bitev. Za více než sedm stovek let jeho existence se na něm vystřídalo několik desítek vládců a své stopy zde zanechali takové národy, jakými byli Benátčané, Turci, Němci, Italové a dokonce i Velká Británie. Na nadvládu těchto národů je možné si vzpomenout při pohledu na nejrůznější památky, které se na ostrově Rhodos zachovaly. Ale ačkoliv ostrov nabízí spoustu možností, jak poznávat zdejší až neuvěřitelně bohatou historii a kulturu, hlavním důvodem, proč každým rokem přijíždí na Rhodos na krátký pobyt nebo na delší dovolenou statisíce turistů z celého světa, jsou zdejší letoviska.

I když ostrov Rhodos nabízí spoustu míst ke koupání, následujících 5 pláži bývá znalci tohoto řeckého ostrova považováno za ty nejdůležitější a také nejznámější. Tou údajně vůbec nejkrásnější pláží na Rhodu je pláž Tsambika. Tato pláž je k nalezení na východním pobřeží ostrova, mezi obcemi Kolymbia a Stegna. Její délka se blíží téměř jednomu kilometru a povrch Tsambiky tvoří jemný písek. Tsambika se v do čistých vod Středozemního moře sklání jen skutečně pozvolna a tak je ideální pláží pro rodiny s malými dětmi. Zdejší jemný písek slibuje těm nejmenším návštěvníkům pláže hodiny zážitků v podobě vytváření nejrůznějších staveb z písku. Na pláži je možné zapůjčit si lehátka a slunečníky. A turisté, kteří by si chtěli užít skutečně jedinečný pohled na pláž Tsambika a jsou v dobré fyzické kondici, mohou v její severní části vystoupat na krásnou vyhlídku.

rhodos-3

Dvojice kamenitých pláží s názvem Anthony Quinn po známém americkém herci a Ladiko leží nedaleko od sebe v severovýchodní části Rhodu. Nám téměř 5 kilometrů dlouhou pláž Faliraki, táhnoucí se od stejnojmenného letoviska Faliraki přes Ammoudes až Kallithee, je to odsud jen asi kilometr a půl. Na rozdíl od většiny ostatních pláží na ostrově Rhodos jsou pláže Ladiko a Anthony Quinn oblázkové a dno v jejich blízkosti je vhodné ke šnorchlování nebo potápění. Povrch obou pláží tvoří jemné oblázky a tak bývá na obě pláže doporučováno vzít si obuv do vody. Na útesech, lemujících pláže, se turisté s oblibou opalují na skalních plošinách. Z těchto útesu je také krásný výhled na celé pláže a dokonale tu vynikne průzračně čisté moře tyrkysově modré barvy.

V letovisku Lindos, které je k nalezení asi 50 kilometrů jižním směrem od hlavního města ostrova Rhodos, přímo pod zdejší akropolí, se turisté mohou vykoupat na stejnojmenné pláži Lindos. Pláž je ukryta v malém zálivu a je z ní krásný výhled na pahorek, na němž se tyčí zbytky mohutného starověkého opevnění. Blízkost městečka Lindos pak činí z této pláže ideální místo pro turisty, kteří si chtějí během času oběda odskočit na něco dobrého k jídlu do typické řecké taverny. Pláž Lindos má na délku asi 400 metrů. A protože leží přímo u prázdninového letoviska, může být, a to hlavně během nejvyšší turistické sezóny, poměrně rušná.

rhodos-4

Příznivci windsurfingu a kitingu pak určitě budou znát pláž Prasonisi. Ta je k nalezení na nejjižnější výběžku ostrova Rhodos, nedaleko stejnojmenného ostrůvku. Aktivní jedinci si pláž Prasonisi zamilovali zejména kvůli skutečnosti, že zde fouká stálý a příjemný vítr. Ten je k provozování nejrůznějších plachtařských sportů ideální. Pro turisty je pak oblast Prasonisi atraktivní z toho důvodu, že za odlivu je možné suchou nohou dojít až na ostrůvek Prasonisi. Ten je za přílivu od pevniny ostrova Rhodos oddělen mořským průlivem. Tomuto zajímavému přírodnímu jevu se tady říká Polibek dvou moří. Podobně jako většina pláží na ostrově Rhodos, i Prasonisi má povrch z jemného písku a do moře se sklání jen pozvolna. Z tohoto důvodu si tady koupání a cachtání v moři užijí i malé děti a samozřejmě též jejich dospělý doprovod.

Nedaleko nejzápadnějšího výběžku ostrova Rhodos, přímo pod hradem Monolithos, mohou turisté navštívit pláž Fourni. Protože pláž Fourni leží daleko od rušných letovisek a cesta k ní je poměrně komplikovaná, bývá i v hlavní turistické sezóně poloprázdná. Výhledy na okolní skaliska a samotný hrad Monolithos pak dělají z pláže Fourni jedno z nejromantičtějších míst na celém ostrově Rhodos.